Nöjdheten bland Hekas invånare fortsatte att öka
Invånarnas nöjdhet med boendet inom Heka ökade i nästan alla delområden i enkäten. Ett rekordstort antal invånare svarade på enkäten 2026, och villigheten att rekommendera Heka som hyresvärd ökade.

Hekas enkät om nöjdheten bland invånarna i september besvarades av ett rekordstort antal på 5 383 invånare, vilket är nästan 800 fler än föregående år. Nöjdheten bland invånarna förbättrades jämnt i nästan alla delområden i enkäten.
Kontakten med Heka är smidigare än tidigare
Heka har under det senaste året gjort sina tjänster enklare att använda, vilket också syns i enkätresultaten. Kundtjänstpersonalens tjänstvillighet (3,65) och smidigheten i OmaHekas tjänster (3,75) fick bättre betyg än tidigare. Nöjdheten med disponenttjänsterna och fastighetsskötseln förbättrades också.
Heka har effektiviserat hanteringen av förfrågningar och felanmälningar som kommer in via OmaHeka och hjälpt hyresgästerna att använda tjänsten. När ärendena kan hanteras snabbt i OmaHeka minskar även belastningen på de övriga servicekanalerna.
–Att underlätta invånarnas vardag är ett av våra viktigaste mål. Därför är det särskilt glädjande att utvecklingen av tjänsterna nu också märks i invånarnas upplevelser. Det är viktigt för oss att invånarna får den hjälp de behöver så enkelt som möjligt och i rätt tid, berättar Hekas verkställande direktör Maria Aspala.
Invånarna är särskilt nöjda med bostädernas läge
Invånarna är fortfarande särskilt nöjda med bostädernas läge. Det fick det högsta betyget i hela undersökningen (4,27). Även bostädernas storlek och återvinningsmöjligheterna fick mycket goda betyg.
Nöjdheten med Heka som hyresvärd steg till betyget 3,55. Invånarnas villighet att rekommendera Heka förbättrades också. Rekommendationsindexet, det vill säga NPS, låg i år på +12, medan det året innan var +5.
– Resultaten är en stor framgång för oss och visar att vårt långsiktiga arbete för att utveckla vardagen och tjänsterna för boendet går åt rätt håll. Det är särskilt viktigt att den positiva utvecklingen syns så tydligt i invånarnas upplevelser, säger Aspala glatt.
Respons från invånarna bidrar till att förbättra tjänsterna
Förutom de positiva resultaten ger undersökningen värdefull information om invånarnas förväntningar och utvecklingsbehov. Heka använder sig av responsen för att utveckla kundtjänsten, fastighetsunderhållet och kommunikationen med invånarna, så att tjänsterna bättre motsvarar invånarnas behov.
Undersökningen genomfördes den 14–27 september 2026 i form av en webbenkät som skickades ut till 20 000 slumpmässigt utvalda invånare. Svarsfrekvensen var 27. Mer än hälften av respondenterna har bott hos Heka i över tio år. Påståendena bedömdes på skalan 1–5 (1 = dåligt, 5 = utmärkt).
Undersökningen genomfördes av Vitec Roidu Oy.