Virheellisiä korkolaskuja: Hekan pohjoisen ja etelän alueen sekä As Oy -asuntojen asukkaille 18.8.2025 lähetetyissä laskuissa on virhe. Sinun ei tarvitse olla virheellisen laskun vuoksi yhteydessä Hekaan. Olemme tekstiviestitse yhteydessä asukkaisiin, joita virhe koskee. Lähetämme virheellisen laskun tilalle uuden. Tiedotamme asiasta myös OmaHeka-asukassivuilla. Korkolaskusi on oikein, jos heinäkuun korkoprosentti on 9,5. Virheellisiin laskuihin heinäkuun korkoprosentiksi on merkitty 10,5. Virheellisen laskun voi hävittää. Pahoittelemme tapahtunutta.

Lue korkolaskuista

Hekan Vuoden asukas 2023 on Anne Vuori

Torpparinmäkeläinen Anne Vuori on valittu Hekan Vuoden asukkaaksi 2023. Vuori on pitkän linjan asukasaktiivi.

22.11.2023 10:08

Hekan Vuoden asukkaaksi on tänä vuonna valittu torpparinmäkeläinen Anne Vuori. Vuoden asukas julkistettiin ja palkittiin Ilta Hekan kanssa -tilaisuudessa 21.11.2023.

Kaikki Hekalla asuvat voivat ehdottaa Vuoden asukkaaksi ”hyvää naapurihenkeä, yhteisöllisyyttä ja viihtyisyyttä ympärilleen levittävää sekä asukkaiden eduista huolehtivaa, positiivista ja muut huomioivaa Hekan asukasta”. Lopullisen valinnan tekevät vuokralaisneuvottelukunnan edustajat ja Heka yhdessä.

Perusteluissa Vuorta kuvataan esimerkiksi näin:

”Anne on pitkän linjan asukasaktiivi, joka on vaikuttanut vuokralaisten hyvinvointiin yli aluerajojen: ystävällinen, avulias, ammattitaitoinen ja toimelias – tällainen Anne on!”