Tiesitkö, että vuokraamme parkkipaikkoja muillekin kuin Hekan asukkaille? Parkkipaikkoja on vuokrattavissa esimerkiksi Kalasatamassa, Jätkäsaaressa ja Käpylässä.

Lue lisää parkkipaikan vuokraamisesta

Heka-päivä täyttää Linnanmäen ilolla ja yhteisellä tekemisellä elokuussa

Heka kutsuu asukkaansa viettämään yhteistä kesäpäivää Linnanmäelle lauantaina 8.8.2026. Aamupäivän aikana Linnanmäki on avoinna vain Hekan asukkaille ja henkilöstölle.

06.5.2026 09:22
Linnanmäen maskottihahmo Rolle-pelle vilkuttaa iloisesti kameralle kukkien vieressä. Vasemmalla sinisellä taustalla teksti: ”Heka-päivä Lintsillä 8.8.2026”. Taustalla näkyy Linnanmäen laitteita ja vihreää puustoa.

Heka-päivää vietetään Linnanmäellä lauantaina 8.8.2026 kello 9.30–13.

Päivän aikana osallistujat pääsevät nauttimaan huvipuiston laitteista, kesäisestä tunnelmasta ja yhteisestä tekemisestä. Tapahtumassa voi myös pyöräyttää Hekan onnenpyörää ja tavata Linnanmäen maskotit Rolle-pellen ja Hattaraisen.

Ilmoittautuminen avautuu 20.5.

Ilmoittautuminen Heka-päivään avautuu keskiviikkona 20.5.2026 kello 10 OmaHeka-asukassivuilla.

Mukaan voi ilmoittaa enintään viisi saman Heka-asunnon asukasta.

Ilmoittautuminen tapahtuu vain OmaHeka-asukassivujen kautta. Jos et ole vielä rekisteröitynyt OmaHekan käyttäjäksi, nyt on hyvä hetki ottaa palvelu käyttöön! Ohjeet OmaHekan käytön aloittamiseen löytyvät osoitteesta hekaoy.fi/asiakaspalvelu.

Ilmoittautuneille sisäänpääsy ja huvilaitteet ovat tapahtuman ajan maksuttomia. Linnanmäen ravintolat ja pelialueet ovat avoinna omakustanteisesti.

Tapahtumaan on rajallinen määrä paikkoja. Ilmoittauduthan mukaan vain, jos olet varma osallistumisestasi. Näin mahdollisimman moni Hekan asukas saa mahdollisuuden päästä mukaan yhteiseen päivään.

Jos paikat ehtivät täyttyä, voit silti ilmoittautua jonoon. Jonosta voidaan tarjota paikkaa, jos tapahtumaan vapautuu paikkoja peruutusten vuoksi.