Vieraslajeja torjutaan Hekan pihoilta suunnitelmallisesti ja pitkäjänteisesti
Hekan yli 500 asuinkohteen pihoilla on paljon ja monimuotoisesti erilaisia kasveja, ja joukossa on myös kansalliselle vieraslajilistalle päätyneitä lajeja. Ne ovat Hekan tiedossa, ja tilanne on hallinnassa. Hekalla vieraslajien torjunta etenee suunnitelmallisesti. Asukkaiden ei tule itse ryhtyä poistamaan vieraslajeja Hekan pihoilta.

Kansalliselle vieraslajilistalle lisättyjen haitallisten vieraslajien torjumisen siirtymäaika umpeutuu joidenkin lajien osalta elokuussa 2025, ja aihe on ollut näkyvästi esillä mediassa. Uutisoinnin myötä vieraslajien torjunta on herättänyt kysymyksiä myös Hekan asukkaiden keskuudessa.
Vieraslajien torjunta on Hekalla hallinnassa
Hekan pihoille on istutettu vuosikymmenten saatossa monen kirjavaa kasvilajistoa. Useat sen aikaiset muotilajit ovat nykyisin vieraslajeja. Yleisimmät näistä ovat kurtturuusu ja viitapihlaja-angervo. Myös japanintatarta on istutettu muutamille pihoille. Luonnontilaisilla alueilla on lisäksi jättipalsamia ja komealupiinia.
Vieraslajien torjunta on hyvin tärkeää luonnonsuojelullista työtä. Hekalla vieraslajeihin suhtaudutaan vakavasti. Vieraslajeja torjutaan pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti: kasvien leviäminen luontoon estetään, jo tapahtunutta leviämistä rajataan ja pitkällä aikavälillä vieraslajeja poistetaan. Kaikkia vieraslajeja ei voi poistaa kerralla, ja monen lajin poisto vie vuosia. Jokaisen esiintymän kohdalla mietitään hävityskeinot erikseen kasvupaikan ja kasvilajin mukaan.
Vieraslajien torjuminen tulee jättää ammattilaisille.
Siirtymäajan päättymisestä huolimatta Hekalla ei olla ryhtymässä akuutteihin suuriin toimenpiteisiin, vaan jatkamme jo vuosia tehtyä suunnitelmallista torjuntaa.
Jätä vieraslajien torjunta ammattilaisten käsiin
Asukkaat eivät saa itsenäisesti ryhtyä torjumaan vieraslajeja pihoilta. On tärkeää, että kaikki vieraslajien torjunta tapahtuu ammattitaitoisesti ja hallitusti. Jos poistoa ja kasvijätteen hävittämisestä ei tehdä ammattimaisesti, saattavat vieraslajit levitä entistä laajemmalle. Vieraslajien poistaminen yhdeltä pihalta ei auta, jos viereisellä pihalla on samaa lajiketta. Tällöin pihojen yhtenäinen hoito vaikeutuu.
”Kasvijätteen heittäminen esimerkiksi kompostiin tai lähialueille vain pahentaa tilannetta, sillä juuret ja kasvinosat ovat tehokkain vieraslajin levittämisen muoto. Jos vieraslajia lähdetään poistamaan kaivamalla ilman tehokasta ja riittävän pitkää näivetystä, useimmat kasvit vain kiihdyttävät ja laajentavat kasvuaan jäljelle jäävien pientenkin kasvinosien kautta. Koko kasvualustan vaihto on hyvin kallista ja kasvien juuristo on usein hyvin laajalla alueella”, kertoo hortonomi Jussi Ankkuriniemi Piha- ja puistosuunnittelu Pirttijärvi Oy:stä.