Näin pidät kodistasi huolta koko asumisen ajan –Asunnontarkastaja jakaa vinkkinsä
Helsingin kaupungilla 20 vuotta asunnontarkastajana toiminut Markku Pitkänen tekee vuosittain yli tuhat asuntotarkastusta. Hän tietää, millaisten kohtien siivous helposti unohtuu tunnolliseltakin asukkaalta. Kun kodista pitää huolta koko asumisen ajan, on muuttosiivous vaivaton tehdä.

Markku Pitkänen soittaa Malminkartanossa sijaitsevan Hekan vuokra-asunnon ovikelloa kahdesti. Asunnon edellisen vuokralaisen sopimus on päättynyt pari päivää aiemmin, ja ovikellon soitto on asunnontarkastajalle varotoimenpide.
Avatessaan oven hän huikkaa vielä varmuuden vuoksi huomenet, jotka jäävät kaikumaan tyhjän asunnon seiniin.
Vuonna 2006 rakennettu kerrostalokolmio on yksi Pitkäsen vastuualueeseen kuuluvista noin viidestätuhannesta Hekan asunnosta. Vuosittain tarkastuksia yhdelle tarkastajalle kertyy 1000–2000.
Hekan asunnontarkastajan työkuvaan kuuluu tarkastaa asunnon kunto asukkaan muuttaessa pois ja varmistaa, että kaikki toimii seuraavan asukkaan muuttaessa sisään.
Tarvittaessa Pitkänen tilaa remonttityöt urakoitsijalta. Valtaosa remonteista on normaalista kulumisesta johtuvia töitä, kuten seinän maalauksia. Vanhoissa kohteissa käyttöikänsä loppuun tulleita muovimattoja vaihdetaan usein uuteen materiaaliin.

Muuton yhteydessä tehdään kaksi tarkastusta
Pitkänen astuu eteiseen, josta avautuu tilava eteiskäytävä. Sen varrella on kylpyhuone sekä kaksi makuuhuonetta. Lattia on puuta muistuttavaa vinyylilaminaattia. Käytävän päässä on avokeittiö ja valoisa olohuone.
Heka tarkastaa vapautuvat asunnot kaksi kertaa. Nyt käsillä on lopputarkastus, joka tehdään asukkaan loppusiivouksen ja poismuuton jälkeen. Ensimmäinen tarkastus on tehty asuttuun asuntoon pian sen jälkeen, kun asukas on irtisanonut vuokrasopimuksensa.
Ensimmäisellä käynnillä tarkastaja arvioi asunnon remontin tarpeen ja antaa asukkaille tarvittaessa kehotuksen korjata asumisen aikana aiheutuneet vauriot.
Korvausvaade voi tulla esimerkiksi lemmikkieläimen jättämistä jäljistä. Hekan asunnoissa saa pitää lemmikkejä, mutta vuokralainen on vastuussa eläinten aiheuttamista vahingoista. Jos lemmikki on esimerkiksi raapinut ovenkarmeja, kehotetaan asukasta ensimmäisen tarkastuksen yhteydessä korjaamaan vauriot ennen poismuuttoa.
– Tässä asunnossa oli maalattu nuoren huoneeseen tehosteseinä ja välioviin oli isketty reikiä. Kerroin asukkaille ensimmäisen tarkastuksen yhteydessä, että nämä on korjattava ennen poismuuttoa, Pitkänen sanoo.
Helpoimmalla loppusiivouksessakin pääsee, kun siivoaa kotona säännöllisesti.
Hekan loppusiivousohjeiden noudattaminen riittää
Pitkänen aloittaa asunnon lopputarkastuksen eteisen vaatekaapeista. Hän avaa kaapit, kurkistaa vessanpyttyyn ja keittiössä liikuteltavien kodinkoneiden taakse. Tarkastuksessa edetään huone kerrallaan aina keittiöön asti.
Samalla Pitkänen kirjaa tabletilla Hekan järjestelmään huomioita asunnon kunnosta ja siisteydestä.
– Asukkaat ovat vaihtaneet ovet ja maalanneet seinän takaisin valkoiseksi, kuten oli sovittukin, Pitkänen toteaa ja jatkaa kierrosta.
Tarkastuksen Pitkänen tekee silmämääräisesti ja käyttää apuna taskulamppua. Jos hänelle herää epäilys, ettei kaappeja ole pyyhitty, sipaisee hän sormellaan pintoja varmistaakseen asian.
Siivouksessa laiminlyödään tyypillisimmin Pitkäsen mukaan keittiön ja kylpyhuoneen ongelmakohdat. Suihkun lattiakaivo jää tyypillisesti puhdistamatta ja keittiössä allaskaappien ovet jäävät usein pyyhkimättä.
On myös tavallista, että kylpyhuoneen seinien laatoitus voi tummua kosteuden vuoksi epäpuhtauksista. Pahimmillaan niissä voi alkaa kasvaa homeitiötä. Tätä voi ehkäistä sillä, että suihkun jälkeen kuivaa seinät ja saumakohdat.
Pitkänen huomauttaa, et helpoimmalla loppusiivouksessakin pääsee, kun siivoaa kotona säännöllisesti. Silloin lika ei pääse pinttymään vuosien aikana.
Hekan asukkaille on tehty loppusiivousta varten ohjeet, joiden noudattaminen Pitkäsen mukaan riittää. Asuntoa kiertäessään Pitkänen arvioi, onko asukas noudattanut siivousohjetta riittävän hyvin.
Vanhemmissa asunnoissa elämisen jälkiä on enemmän kuin uudemmissa kohteissa. Pitkän linjan asunnontarkastaja huomioi tarkastuksessa myös sen, kuinka kauan vuokralainen on asunnossa asunut.
Vuokralainen ei vastaa asuinhuoneiston tavanomaisesta kulumisesta, jota on esimerkiksi taulujen ja peilien kiinnittäminen seinään sekä huonekalujen lattiaan aiheuttamat varjostumat.

Uunin ja jääkaapin siirtäminen on helppoa
Keittiössä Pitkänen vetää uunia sen etuosasta samaan aikaan nostaen, ja se rullaa ulos syvennyksestään kevyen näköisesti. Raskaat kodinkoneet liikkuvat yllättävän sutjakkaasti niiden alla olevien pyörien ansiosta. Uunin takana on siistiä, mutta kun Pitkänen tekee saman jääkaappipakastimelle, sen takaa pöllähtää esiin kasa villakoiria.
Pitkänen toteaa, että kaikki eivät tiedä, että tyhjän lattiaa vasten olevan jääkaapin saa siirrettyä helposti loppusiivousta varten. Tästä syystä sen alla olevaa lattiaa ei siivota välttämättä koskaan.
Paloturvallisuuden vuoksi pölyt kuitenkin kannattaisi luututa sieltä kerran vuodessa. Pölyn aiheuttamat tulipalot ovat Pitkäsen mukaan harvinaisia, mutta toisinaan niitäkin syttyy. Ne olisivat helposti vältettävissä säännöllisellä siivouksella.
Siisteyden lisäksi Pitkänen varmistaa vielä, että kodinkoneet toimivat ja sähkölaitteet ovat asiallisessa kunnossa.
Olohuoneessa ja makuuhuoneen seinissä on propullisia reikiä siinä, mihin asukkaat ovat kiinnittäneet hyllyjä. Taulujen ja hyllyjen kiinnittämisestä aiheutuneet reiät ovat normaalia kulumista, eikä niistä yleensä ole tarvetta laskuttaa asukasta.
Seinien tasoituksen Pitkänen tilaa rakennusurakoitsijalta, joka tulee viimeistelemään asunnon seuraavia asukkaita varten. Hänen mukaansa sisään muuttaville asukkaille on nykyään aiempaa tärkeämpää, että reiät on paikattu.
Tahallisesti tai huolimattomuudella aiheutetut laiminlyönnit Heka laskuttaa pois muuttaneelta asukkaalta.

Laiminlyönnit johtavat vahingonkorvauksiin
Vaikka asukkaat tekevät yleensä loppusiivoukset hyvin, tulee Pitkäselle kuukausittain vastaan myös tilanteita, joissa loppusiivousta ei ole tehty ja asuntoon tai häkkivarastoon on jätetty paljon irtaimistoa.
Jos tarkastaja huomaa lopputarkastuksen yhteydessä, että asunto on epäsiisti tai vaatii korjausta, hän kirjaa epäkohdat ylös ja tilaa tarpeelliset siivous- ja remonttityöt.
Tahallisesti tai huolimattomuudella aiheutetut laiminlyönnit Heka laskuttaa pois muuttaneelta asukkaalta vahingonkorvaushinnaston mukaisesti.
– Eniten laskutettavaa tulee muuttosiivoukseen liittyen. Summa nousee aika korkeaksi, jos siivous on laiminlyöty kokonaan ja asuntoon on jätetty tavaraa, minkä vuoksi joudumme myös tyhjentämään asunnon, Pitkänen sanoo.
– Syyskuussa tarkastin noin 30 asuntoa. Niistä kahteen oli jätetty tavaraa ja kolmeen tai neljään tilasin siivouksen.
Kierroksen lopuksi Pitkänen toteaa, että asunto on pääpiirteissään siivottu Hekan ohjeiden mukaisesti. Hän tekee järjestelmään merkinnän siitä, että lopputarkastus on suoritettu ja sulkee oven perässään.

Teksti: Emma Auvinen
Kuvat: Jussi Eskola