70-vuotias Siilitien alue on kestänyt aikaa
Helsingin kaupunki rakensi Siilitielle ensimmäisen talon vuonna 1956. Alueella vuodesta 1957 asunut Ritva Nikola ja Siilitiestä historiikin kirjoittanut Juha Kesänen kertovat, mikä on Siilitien viehätyksen salaisuus.

”Muutin Siilitielle joulukuun 15. päivä 1957, kun olin 10-vuotias. Muutimme tänne Espoon perukoilta. Oli aivan ihanaa, että täällä oli amme ja juokseva lämmin vesi. ”
Näin kertoo asukasaktiivi Ritva Nikola. Siilitie on ollut yksi hänen elämänsä tärkeistä tapahtumapaikoista.
Vieressä Siilitien alueen historiaan perehtynyt ja siitä historiikin kirjoittanut Juha Kesänen jatkaa:
”Tämä alue oli iso parannus niiden ihmisten asumiseen, jotka tänne muuttivat. Moni muutti tänne huonoista asuinoloista ja jopa taloista, joita kutsuttiin lutikkalinnoiksi.”
Kuten moni muukin katu alueella, Siilitie sai nimensä kotimaiselta villieläimeltä.
Siilitien nimi vahvistettiin vuonna 1955 ja kuten moni muukin katu alueella, se sai nimensä kotimaiselta villieläimeltä. Ensimmäinen Heka-kohde, Siilitie 1, valmistui kadulle vuonna 1956. Sen rinnalle nousi 1950- ja 1960-luvuilla vielä kuusi muutakin Heka-kohdetta.

Siilitiellä on siis eletty arkea ja juhlaa jo kohta 70 vuotta.
Ritva Nikola on nähnyt näistä vuosikymmenistä jokaisen. Asunto ja talo vain ovat vaihtuneet muuttuvan perhekoon mukaan: Nikola on asunut kahta lukuun ottamatta jokaisessa Hekan Siilitien-kohteessa.
”Tämä on ollut hyvä asuinalue kautta vuosien. Täällä on ollut ystävällisiä ihmisiä ja yhdessä tekemistä. Naapuriapu on toiminut, kun on pieniä lapsia ja kun ihmiset vanhenevat”, Nikola perustelee viehtymystään Siilitiehen.

Raput a:sta ö:hön
Viihtyisältä Siilitiellä tosiaan näyttää. Vehreitä katuja halkovat talot, joiden arkkitehtuuri on kestänyt aikaa. Pihat ovat suuria ja niissä näkyvät luonnon omat kalliot ja kumpareet. Asukkaat ovat tehneet pihoille myös omia istutuksiaan.
”Myös uudemmat talot istuvat mielestäni täällä maisemaan hienosti. Täällä on rakennettu luontoa ja maastoa mukaillen”, Kesänen toteaa.
Siilitien Heka-talot kätkevät sisäänsä monta erilaista kotia. Seitsemässä kohteessa on yhteensä 1699 asuntoa.
Siilitie 1:ssä rappuja on erityisen monta: ne jatkuvat a:sta aina ö:hön asti.
Nikolan mukaan tarina kertoo, ettei taksikuski meinannut uskoa korviaan, kun helsinkiläismies kertoi aamuyöllä taksille osoitteensa: Siilitie 1 ö ö. Tällainen rappu kuitenkin todella löytyy talosta.

Siilitie on muuttunut 70 vuodessa monella tavalla.
Enää talojen kivijaloissa ei ole maito- ja lihakauppoja. Läheisessä Hillerin leikkipuistossa on nyt pieni trampoliini siinä missä ennen oli uima-allas, ja myös siellä leikkivien lasten määrä on vähentynyt 60-luvusta. Eikä taloissa enää asu omaa talonmiestä, joka Nikolan sanoin ”piti jöötä” talossa.
Yhteishenki ja hyvä tunnelma ovat säilyneet läpi vuosien.
Ritva Nikola
Suuri mullistus alueelle oli metron tuleminen vuonna 1982. Siilitie ei ollut enää mikä tahansa tie, vaan myös metropysäkki.
”Ennen keskusta oli kaukana Siilitiestä, mutta metron myötä se tuli ikään kuin lähemmäs. Toisaalta myös Itäkeskuksen alue on kehittynyt paljon, eikä täältä sen vuoksi tarvitse aina lähteä asioille keskustaan”, sanoo Kesänen.

Yhteishenki pysyy
Silti jotkut asiat ovat Siilitiellä ennallaan. Yhteishenki ja hyvä tunnelma ovat säilyneet läpi vuosien.
Nikola on mukana asukastoimikunnassa, joka vaikuttaa asumisen viihtyvyyteen. Esimerkiksi Siilitie 5:n saunan edessä on nyt asukastoimikunnan aloitteesta pieni vilvoittelualue istutuksineen. Samoin kuntosali on toimikunnan ylläpitämä. Asukastoimikunta järjestää myös talkoita ja muita tilaisuuksia.
”Se vaatii aktiivisuutta, mutta kyllä ihmiset lähtevät hyvin mukaan”, Nikola sanoo
Samoin tallella on viehättävä luonnonläheisyys. Nikola osoittaa vihreänä hehkuvaa pihaa:
”Tuo on ihana oleskelualue.”
