Virheellisiä korkolaskuja: Hekan pohjoisen ja etelän alueen sekä As Oy -asuntojen asukkaille 18.8.2025 lähetetyissä laskuissa on virhe. Sinun ei tarvitse olla virheellisen laskun vuoksi yhteydessä Hekaan. Virheelliset korkolaskut on poistettu, ja lähetimme postitse uudet, korjatut laskut päiväyksellä 25.8.2025. Olemme tiedottaneet asiasta myös OmaHeka-asukassivuilla. Korkolaskusi on oikein, jos heinäkuun korkoprosentti on 9,5. Virheellisiin laskuihin heinäkuun korkoprosentiksi on merkitty 10,5. Virheellisen laskun voi hävittää. Pahoittelemme tapahtunutta.

Lue korkolaskuista

Vuokranmaksuneuvonnan asiakaspalvelua jatkossa vain ajanvarauksella 

Vuokranmaksuneuvonnan asiakaspalvelu Hekan asiakaspalvelupisteessä Alppilassa toimii 2.6.2025 alkaen ainoastaan ajanvarauksella.

30.5.2025 12:20
Asiakaspalvelu tilanne Hekan asiakaspalvelupisteessä.

Muutoksen tavoitteena on parantaa asiakaspalvelun laatua sekä lyhentää paikan päällä tapahtuvan asioinnin odotusaikoja.

Varaa käyntiaika etukäteen ajanvarauskalenterista.

Ota ajoissa yhteyttä vuokranmaksuongelmissa 

Hekalla asunnon vuokran eräpäivä on aina kuukauden 4. päivä. Jos vuokranmaksusi vaikeutuu, ole ajoissa yhteydessä Hekaan tilanteen ratkaisemiseksi. 

Asukassivujen kohdasta Oma talous voit päävuokralaisena katsoa vuokran ja muiden maksujesi tiedot ja mahdolliset vuokra- tai muut velkasi Hekalle. Näet myös edelliset Hekalle suorittamasi maksut ja mahdolliset maksettavaksi tulleet erillislaskut. Asukassivujen kohdassa Viestit voit olla yhteydessä vuokranmaksuun liittyvissä asioissa.

Kirjaudu asukassivuille